Nem vitás, hogy az internetes oldalakon a mozgókép az, ami „minden visz” : folyamatosan, és a statisztikák szerint négyzetesen növekszik a különböző felületekre feltöltött videók száma.
Ezek nem kis részben a növekvő számú influencereknek vagy influencer-jelölteknek köszönhető, akik felismerték, hogy egy-egy jól sikerült mozgóképpel sokkal nagyobb közönséget lehet megszólítani, mint bármi mással. Nem véletlen, hogy az utóbbi időben legnagyobb forgalmat bonyolító közösségi média, a TikTok kezdettől kizárólag videókra alapoz, módszerét pedig nagy tempóban vette át a többi közösségi felület.
De vajon mi van a minőséggel ?
Ahogy a feltöltött videókat nézzük, feltűnik, hogy a mennyiség mára többnyire elnyomja a minőséget – azaz rengeteg új videó van, de ritka az, aminek a minősége is megnyugtató.
Mi az oka ennek ?
A különböző közösségi felületek nagy számban kínálnak lehetőséget arra, hogy feltöltés után, de még a megjelenés előtt tudjuk vágni, szerkeszteni, effekteke hozzáadni, feliratozni, hangot hozzáadni – vagyis utómunkákkal „turbózni” a videókat. Úgy tűnik azonban, hogy ezzel a lehetőséggel kevesen élnek, aminek az lehet az oka, hogy az emberek többnyire türelmetlenek : úgy is rövid a videó, inkább legyen publikus, mint hogy menjen az idő a tuningolással, ráadásul mobilon nem olyan egyszerű kezelni ezeket az utómunka- megoldásokat.
Pedig egy jól sikerült videó sokakat csábit követésre...!
Mi a megoldás ?
A válasz egyszerű : legalább laptop, de inkább asztali gép és egy (-két vagy több ) jó minőségű videó-feldolgozó alkalmazás.
A számítógép alaplapja 64bites kell legyen és megfelelően gyors videó-kártyával is kell rendelkeznie, ( minimumok : Intel HD Graphics 5000, NVIDIA GeForce GTX 700, AMD Radeon R5 ) valamint minimum 4GB RAM a videóhoz.
Szerencsére ezeket a feltételeket nem olyan nehéz „hozni” a modernebb gépek többsége megfelel a célnak.
Sokkal izgalmasabb a kapcsolódó videó-feldolgozó szoftverek kérdése.
A rossz hír, hogy a videózás hihetetlen fellendülését mindenki észrevette – és az ilyen alkalmazásokért mindenki pénzt kér, még azok is, akik azzal kezdik ( a többség ilyen...) hogy ingyenes a használat. A másik gond a nyelv : viszonylag kevés eszköz használ magyar nyelvet – némi angol tudás szükséges.
Az ingyenesen használható szoftverek vagy pocsék felbontással dolgoznak, vagy vízjelet tesznek mindenhová – ha fizetünk, használhatjuk a megfelelő változatot. Aki mégis megtalálja a „tuti” ingyenes videó-szerkesztő programot, próbálja ki, majd a letöltő oldalon kattintson a „Prices” menüpontra.
Vannak off-line és online videó szerkesztők is, néhány példa :
Off-line videó szerkesztők
Video-pad: egyszerű használat, profi megjelenés, meglehetősen kevés beépített effekt és lehetőség
VSDC-Free Editor: tényleg ingyenes, de rendkívül bonyolult a használata, logikája eltér a szokásos megoldásoktól.
VideoSoft Free editor: csak névben ingyenes, az ingyenes változat vízjelet tesz a videóra. Egyszerűen használható, de meglehetősen szegényesek a lehetőségei
Filmora: kétféle létezik, az egyszerűbb ingyenes változata is vízjelet tesz mindenhová, viszont nem különösebben drága. Nagyon jó tulajdonságai vannak, rengeteg effekttel és beépített megoldással. A megvásárlás első éve után lejár a „követés”, innen minden új verzióért és effektért újra meg kell vásárolni a rendszert. (ha nem kellenek az új változatok, akkor persze nem kell megvenni)
Létezik egy profi változata, bonyolult, de kiváló rendszer, az ára többszöröse az alap-változatnak.
Online videó szerkesztők
WeVideo: az egyik legolcsóbb megoldás, mindenféle formátummal működik, választható mobil és közösségi média formátumokkal dolgozik.
Movie Maker Online: elvben ingyenes, de csak kis méretben. Regisztráció nélkül is használható, sokféle effektet használhatunk benne.
ClipChamp: rengeteg sablonja van, amiket saját képekkel-videókkal tölthetünk ki. Itt is a méret a lényeg: nagyobb felületű videó editálásáért már fizetni kell
OpenShot: csak elvileg ingyenes, vízjelet tesz a videóra. (vannak ténylegesen ingyenes időszakai is, ki kell fogni) Több min 400 videó-effektet tartalmaz, közepesen bonyolult.
Magisto: minden, csak nem ingyenes – azaz drága a használata. Ami nagyon megkülönbözteti a többitől az az, hogy a iStock és a Getty Images (a világ két legnagyobb professzionális fotó-kereskedője) rengeteg képéhez és video-sablonjához férhetünk hozzá ezen az oldalon keresztül. Profiknak való.
Az árak szórnak : havi tíz dollártól több százig választhatunk, de sok fejlesztő kínál „one-time payment” megoldást, azaz egyszer kell fizetni és mindörökké használni – igaz, frissítéseket ezzel nem kapunk.
Könyvemben az „Influencer leszek”-ben még több videó-szerkesztő lehetőségeit is ismertetem.
(rsi)